Eger jövőjét a fiatal tehetségek helyben tartása alapozza meg Vágner Ákos szerint





A normális élet a tudáson és munkán, valamint ezek tiszteletén alapul – mondta hétfőn Egerben a Kulturális és Innovációs Minisztérium felsőoktatásért, innovációért, szakképzésért és felnőttképzésért felelős államtitkára. Vágner Ákos, a Fidesz-KDNP egri polgármesterjelöltje hangsúlyozta, hogy a városnak segítenie kell a jól képzett fiatalok helyben maradását, ezzel élénkítve a helyi gazdaságot.

Hankó Balázs a Heves Vármegyei Szakképzési Centrum Bornemissza Gergely Technikum, Szakképző Iskola és Kollégium áprilisban átadott alternatív járműhajtási oktatólaborjának bemutatóján kifejtette:

"Eger kapcsán mindenkinek 1552 és a hős várvédők jutnak eszébe. Ma is hasonló időket élünk, mert Európa az abnormalitás irányába halad, míg Egerben megmutathatjuk, mi a normalitás."

Hankó Balázs, a Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) államtitkára, Pölöskei Gáborné, a szakképzésért felelős helyettes államtitkár, Vágner Ákos, a Fidesz-KDNP polgármesterjelöltje, Varga-Bajusz Veronika, a felsőoktatásért felelős helyettes államtitkár és Pajtók Gábor országgyűlési képviselő is jelen voltak az eseményen.

Hankó Balázs hangsúlyozta, hogy a normalitás tudáson és munkán, valamint ezek tiszteletén és becsületén nyugszik, mint ahogyan a megújult szakképzés és felsőoktatás is. Hozzátette, hogy Magyarország július 1-jétől, az uniós elnökséget átvéve, versenyképességi fordulatot kínál Európának.

Magyarázata szerint ez az oktatásban a szakképzés és a felsőoktatás együttműködését jelenti a térségi gazdasági szereplők érdekében. Így lesznek az országnak sikeres fiataljai és vállalkozásai, ami tovább erősíti a gazdaságot. Ugyanakkor hangsúlyozta, hogy Brüsszelben is helyre kell állítani a normalitást, mivel a magyar fiatalok és kutatók kizárása nagy problémát jelent.

Hankó Balázs kiemelte, hogy a Heves Vármegyei Szakképzési Centrum tudja, hogy a megújult szakképzéshez olyan gyakorlati oktatás szükséges, amely minden szakmai tudást és ismeretet biztosít.

"Jók vagyunk ebben is, hiszen a magyar szakképzés az Európa-bajnokságon ezüstérmes lett," emlékeztetett.

Az új egri alternatív járműhajtási oktatólabor a felnőttoktatás kiemelt helyszíne is, amely helyi ipari és vállalati együttműködéssel készült el.

Hankó Balázs rámutatott, hogy bár országosan 6 százalékkal kevesebben felvételiztek idén, 3 százalékkal többen választották a technikusi képzést. Egerben 10 százalékkal nőtt a szakképzési centrumba járók száma, ami azt jelzi, hogy a fiatalok szeretnének tudást és szakmát szerezni.

Az Eszterházy Károly Katolikus Egyetem is szintet lépett, bekerülve a rangsorolásban résztvevő európai intézmények közé, és már tervezi műszaki képzések indítását más egyetemekkel és a szakképzési centrummal együttműködésben.

Egernek a felsőoktatás, szakképzés és helyi vállalkozások támogatásában kell előrelépnie – jelentette ki Hankó Balázs, hangsúlyozva, hogy a "magyar modell" az együttműködés, amelynek letéteményese Vágner Ákos, a kormánypártok polgármesterjelöltje.

Dr. Pajtók Gábor, Eger és térsége országgyűlési képviselője szerint a Heves Vármegyei Szakképzési Centrum jó úton jár, és fejleszti a szükséges felsőoktatási kapcsolatokat, például az Eszterházy Károly Katolikus Egyetemmel és a Széchenyi István Egyetemmel.

Vágner Ákos arról beszélt, hogy mióta jelöltté vált, sok egri észrevételét hallgatta meg. A gazdasági szereplők a szakképzett munkaerő hiányát és a jól képzett fiatalok helyben tartásának nehézségeit említették, míg a fiatalok közösségi programokat és lakhatási lehetőségeket hiányoltak. Programjuk 7. pontja a versenyképes gazdaság elősegítésére jött létre, és együttműködést keresnek az államtitkársággal a lakhatási problémák megoldására.